رفع بوی بد فاضلاب

رفع بوی بد فاضلاب در خانه ( 4 روش خانگی و راحت از بین بردن بوی بد فاضلاب )

بوی خوب آن‌قدر برای انسان‌ها اهمیت داشته که شواهد استفاده از خوشبو کننده برای محیط، به هزاران سال پیش برمی‌گردد، جایی‌که از سوزاندن چوب‌ها برای ایجاد رایحه‌ای دلنشین، بهره می‌بردند.

بوی فاضلاب، یکی از بدترین بوهایی است که می‌تواند در ساختمان بپیچد و عملا آسایش را از ما بگیرید. تجربه پیچیدن بوی فاضلاب درون ساختمان ممکن است برای هر کسی پیش بیاید. به همین دلیل در ادامه سعی کردیم با گفتن علت بوی فاضلاب در خانه و راه‌ از بین بردن بوی بد فاضلاب در خانه به شما در این زمینه کمک کنیم.

 

راه های رفع بوی بد فاضلاب

برای رفع بوی لوله فاضلاب اصولا می توانید از روش‌های راحت در خانه استفاده کنید. می‌توانید برای اینکار از پرسنل نظافتی هم استفاده کنید برای درخواست نیروی نظافت منزل صادقیه با کارشناسان آچارتمان تماس بگیرید. در ادامه سعی کردیم با بازگو کردن ساده‌ترین و در دسترس‌ترین روش‌ها به شما در این زمینه کمک کنیم.

 

1- رفع بوی فاضلاب در منزل با ترکیب جوش شیرین و سرکه

درست کردن ترکیب گفته شده را می‌توان قوی‌ترین راه از بین بردن بوی بد فاضلاب در خانه دانست. این محلول یک محلول قدرتمند است که از طریق روش زیر درست می‌شود :

در ابتدا یک پیمانه جوش شیرین را در ظرف بریزید. سپس یک پیمانه سرکه و مقداری آب گرم یا جوش ( استفاده از آب جوش به دلیل عملکرد بهتر نسبت به آب گرم توصیه می‌شود.) را به جوش شیرین اضافه می‌کنیم.

در این زمان به دلیل ترکیب این مواد باهم، نوعی فعالیت شیمیایی رخ می‌دهد که همراه با انتشار گرما است. در این مرحله نگران نباشید و تنها با رعایت نکات ایمنی، این محلول را به درون لوله فاضلاب بریزید. البته از این محلول در از بین بردن بوی ماهی در خانه نیز استفاده می‌شود.

 

2- پر کردن شتر گلویی

همانطور که در مطالب قبل گفتیم یک علت پیچیدن بوی فاضلاب در خانه، خالی از آب بودن شتر گلویی‌ها است. پس ساده‌ترین راهی که در زمینه رفع بوی بد فاضلاب وجود دارد، پر کردن شتر گلویی‌ها از آب است. برای این مورد بهتر است تمام مکان‌هایی که دارای شترگلویی هستند را پیدا کنید و به طور منظم و هر دو هفته یکبار درون آن‌ها آب بریزید. این کار به طور مداوم باعث می‌شود تا نیازی به رفع و تحمل این بو نداشته باشید، زیرا در گذشته از انتشار آن جلوگیری کردید.

 

رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه

 

3- از بین بردن بوی فاضلاب با ترکیب آب و مخمر نان

یکی از موثرترین روش‌ها که در رفع بوی بد توالت ایرانی و رفع بوی بد فاضلاب استفاده از مخمر است. برای این راه کافی‌ است که یک بسته مخمر نان را که در آب جوش حل شده است را درون فاضلاب بریزید و سپس به آن اجازه دهید دوازده ساعت بماند. برای انجام این کار بهتر است زمانی را انتخاب کنید که یا خواب هستید و یا بیرون از خانه، تا بتوانید فرصت عملکرد درست را به این ماده اعجاب‌انگیز بدهید.

 

4- رفع بوی بد فاضلاب با نوشابه

نوشابه یکی دیگر از آن ماده‌های در دسترسی است که می‌تواند به شما در زمینه برطرف کردن بوی فاضلاب کمک کند. برای این کار می‌توانید طبق ترتیب زیر عمل کنید:

 1. نصف بطری نوشابه را درون لوله خالی کنید.
 2. یک فنجان جوش شیرین روی نوشابه‌ها و درون لوله بریزید.
 3. در این مرحله یک لیوان سرکه سفید را روی محلول ریخته شده بریزید.
 4. پس از نیم الی یک ساعت یک کتری آب جوش به درون لوله بریزید.

5- لیمو، نمک و جوش شیرین

یکی از راه های از بین بردن بوی بد فاضلاب در خانه استفاده از ترکیب لیمو و جوش شیرین می باشد برای تهیه این ترکیب کافی است نمک و جوش شیرین را ترکیب کرده در ه رلوله ای که از آن بوی فاضلاب می آید بریزید و بر روی آنها نیز آب بریزید.

30 دقیقه اضافه دهید تا ترکیب در لوله اثر کند. سپس یک قاچ از لیمو را بر روی تکه های یخ قرار دهید تا حین آب شدن یخ عصاره لیمو نیز به داخل لوله وارد شود.

پس از آب شدن تمام یخ ها لوله را با آب بشویید.

 

حتما بخوانید: خانه تکانی عید

 

علت بوی فاضلاب در خانه

همواره ممکن است به دلایل مختلفی بوی فاضلاب درون ساختمان بپیچد. شناخت این علل سبب می‌شود تا با تشخیص درست مشکل، به حل آن بپردازید. البته اگر در هنگام تشخیص علت ایجاد این بو دچار خطا شوید، ممکن است پروسه رفع بوی بد فاضلاب کمی طولانی شود. به همین دلیل در ادامه علت بوی فاضلاب در خانه را به طور کامل شرح خواهیم داد.

 

>> بوی فاضلاب در ساختمان

 

بوی بد فاضلاب

 

اگر بخواهیم از عمده‌ترین دلایل انتشار بوی فاضلاب در ساختمان بگوییم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • خشک بودن شترگلویی : علت اصلی وجود شترگلویی در لوله کشی ساختمان، جلوگیری از بوی فاضلاب است. در این لوله‌ها همواره مقداری آب وجود دارد تا گازها در هنگام خروج در آب حل شوند و بوی بد آن‌ها درون ساختمان نپیچد. در این هنگام اگر در شترگلویی آب نباشد و به اصطلاح خشک باشد، گازها می‌توانند از لوله‌ها خارج شوند و مسبب ایجاد بوی بد شوند.
 • وجود مواد زائد در شترگلویی : این لوله‌ها به دلیل داشتن حالت U شکل ممکن است تله‌ای برای مواد زائد محسوب شوند. این تله باعث گیر کردن مواد زائد و فاسد شدن آن‌ها می‌شود. در نتیجه فاسد شدن این مواد، بوی بدی درون ساختمان می‌پیچد که ممکن است آزار دهنده باشد.
 • گاز سپتیک : تجزیه کردن مواد فاضلاب توسط باکتری‌ها همواره باعث آزاد شدن گازهایی می‌شود که بوی نامطبوعی دارند. این گازها متان، آمونیاک و… هستند که به طور کلی به همه آن‌ها سپتیک می‌گویند. گاز سپتیک دارای سطح غلظت‌های متفاوتی است و نوعی از آن که از غلظت بالایی برخوردار است، می‌تواند سبب صدمه و آسیب به دستگاه تنفسی انسان شود.
 • پر شدن چاه : یکی از علل‌ وجود بوی فاضلاب درون ساختمان، پر شدن چاه است. در کنار پر شدن چاه، گاهی ممکن است به دلیل کم کیفیت بودن زمین اطراف چاه، فاضلاب دچار نشتی شود که خود آن نیز می‌تواند علت‌ بوی فاضلاب در خانه باشد.

 

برای دریافت نظافت منزل تهران با پشتیبانان ما در آچارتمان تماس بگیرید.

درخواست تلفنی:
02144831500
02144831700

 

>> علت بوی بد فاضلاب آشپزخانه

رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه یکی دیگر از مکان‌هایی است که بسیار اهمیت دارد. در آشپزخانه‌ها یکی از موارد معمولی که پیش می‌آید رسوب گرفتگی لوله‌ها است. این امر به دلیل استفاده طولانی مدت از لوله‌ها و رسوب مواد غذایی درون آن‌ها اتفاق می‌افتد که در نتیجه سبب پدید آمدن بوی بد فاضلاب درون آشپزخانه می‌‌شود. برای رفع بوی فاضلاب آشپزخانه می توانید از اسید لوله باز کن استفاده نمایید طرز استفاده از اسید لوله باز کن را در مقالات دیگری به طور کامل همراه با نکات ایمنی آن توضیح داده ایم.

البته یکی دیگر از دلایل فرعی که می‌تواند باعث پدید آمدن بوی فاضلاب درون آشپزخانه شود وجود درزهای مختلف درون سینک، لوله‌ها و.. است.

 

>> بوی فاضلاب در حمام

یکی دیگر از قسمت‌های خانه که ممکن است بوی فاضلاب درون آن بپیچد، حمام است. از مهم‌ترین دلایلی که می‌توان برای انتشار این بو در حمام پیدا کرد رسوب لوله‌های حموم است که در کف حمام قرار دارد. در حمام به دلیل ریزش مو و ته نشین شدن آن درون لوله، امکان رسوب لوله‌ها و انتشار بوی بد وجود دارد.

البته دلیل دیگری که می‌توان برای بوی بد فاضلاب در حمام نام برد تا بتوان به وسیله آن به رفع بوی بد فاضلاب پرداخت، وجود توالت فرنگی در برخی حمام‌ها است. این توالت‌ها خودشان یکی از قسمت‌های مهم خانه هستند که می‌توانند باعث ایجاد این بوهای بد شوند.

 

بوی فاضلاب در حمام

 

>> بوی فاضلاب در توالت فرنگی

از مهم‌ترین دلایل ایجاد بوی فاضلاب در توالت فرنگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• تشکیل رسوب در درزها و لوله‌های توالت فرنگی
• وجود چربی که فاسد شده
• وجود اشکال در واشرها
• خراب بودن فن در سرویس بهداشتی
• فاضلاب‌های تخلیه نشده

 

>> بوی فاضلاب در توالت ایرانی

در خانه‌ ایرانی‌ها اکثرا از این توالت استفاده شده است. به همین دلیل دانستن علت ایجاد بوی فاضلاب درون توالت ایرانی می‌تواند سهم عمده‌ای در رفع بوی بد فاضلاب داشته باشد. از اصلی‌ترین دلایل انتشار این بو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجود اشکال در شترگلویی توالت
 • تشکیل رسوب
 • خرابی فن سرویس بهداشتی
 • فاضلاب‌های تخلیه نشده که به دیواره لوله‌ها چسبیده‌اند

 

بوی بد فاضلاب توالت فرنگی

 

>> بوی فاضلاب در خانه نوساز

از جمله مشکلاتی که خانه‌های نوساز می‌توانند داشته باشند، بوی بد فاضلاب آن‌ها است. انتشار این بو بیشتر به دلیل کم کاری سازنده و به دلیل کم کیفیت بودن و استاندارد نبودن لوله‌ کشی فاضلاب است. اما دلایل دیگری چون اشکال در حفره چاه، وجود سیمان و دیگر نخاله‌های ساختمانی در لوله‌های فاضلاب و… می‌توانند سبب انتشار بوی فاضلاب درون ساختمان نوساز شوند.

 

>> بوی فاضلاب در هنگام بارندگی

یکی از چیزهایی که می‌تواند حال خوب بارش باران را خراب کند،‌ انتشار بوی فاضلاب بعد از آن است. به طور معمول در هنگام بارندگی‌های شدید به دلیل بالا آمدن سطح آب فاضلاب، ممکن است بوی فاضلاب در خانه بپیچد. البته در این مورد و حتی دیگر موارد جای نگرانی نیست زیرا در ادامه مقاله با گفتن راه از بین بردن بوی بد فاضلاب در خانه راه رفع این مشکل را در اختیار شما قرار دادیم.

در پایان و باتوجه به مطالب گفته شده، شما می‌توانید در اکثر موارد بوی بد فاضلاب خانه خود را با روش‌های خانگی از بین ببرید. تنها نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که بتوانید با استفاده از مطالب گفته شده یک تشخیص اولیه درست داشته باشید. بعد از تعیین مکانی که دچار مشکل شده است می‌توانید با استفاده از راه‌های گفته شده، به رفع بوی بد فاضلاب خانه خود بپردازید.

البته اگر با انجام تمام کارهای گفته شده خانه‌تان همچنان دچار مشکل است، بهتر است با مراجعه به متخصصان فعال در این حوزه مشکل خود را حل کنید.

 

به بالا بروید